Štikleci iz kave

Idemo na kavu postao je sinonim za druženje. Tako se i sama ideja projekta razvijala uz omiljeni profesorski napitak.

Želite li se susresti s nekim u Hrvatskoj postavljate pitanje “ Idemo na kavu?”, a nerijetko se poslovni sastanci i romantični trenuci odvijaju uz kavu u kafiću.

Štikleci iz kave je projekt međupredmetnih tema.

Međupredmete teme ostvaruju se međusobnim povezivanjem odgojno-obrazovnih područja i nastavih tema svih nastavnih predmeta. Europski referentni okvir navodi da kompetencije usvojene tijekom obveznog obrazovanja nisu vezane za određeni predmet već se odnose na šire međupredmetne ciljeve i predstavljaju poveznicu od poučavanja prema cjeloživotnom učenju. ( izvor: Škola za život).

Voditeljica projekta: Ružica Lončar, prof. I. tehnička škola Tesla, Zagreb, Klaićeva 7

Ciljana skupina: učenici i nastavnici (mentori) strukovnih škola Grada Zagreba.

Digitalna  platforma: eTwinnig

Tema projekta je KAVA.

Opis: Štikleci iz šalice je projekt kojim nastojimo okupiti strukovne škole Grada Zagreba, a svaka strukovna škola će iz svoje domene odnosno uže specijalnosti obraditi zadatak na temu kave:

1.         Prehrambeno – tehnološka škola : Izolacija kofeina iz kave ( Andrea Čondić, dipl.ing.)

2.         Agronomska škola : Od zrna do plantaže

3.         Škola za medicinske sestre, Vinogradska: utjecaj kave na mozak + radionica

4.         I. ekonomska škola, Medulićeva ulica: procjena potrošnje kave do 2030. godine

5.         Škola za cestovni promet: transport kave

6.         Škola primijenjene umjetnosti: izrada suvenira na temu kave

7.         Grafička škola: izrada plakata projekta i vizualni identitet

8.         STŠ Frana Bošnjakovića: strojevi i uređaji za proizvodnju kave (elementi  strojeva i hidraulika i pneumatika)

9.         I. tehnička škola Tesla: povijesni razvoj kave ( povijest), potrošnja i proizvodnja kave ( geografija), posjet tvornici Franck i razgled strojeva i uređaja za proizvodnju kave ( elementi strojeva i hidraulika i pneumatika), dramsko scenski izričaj – dramska predstava ( dijalog). – -socijalna komponenta ispijanja kave i utjecaj na društveni život.

Način rada: Učenici ( sudionici) projekta prema svojim mogućnostima posjetit će neku od škola u projektu, gdje će škola domaćin prezentirati rezultate svoga rada.

Dakle, učenici jedne škole uče od učenika druge škole u sklopu nastavnog predmeta strukovne škole.

Snimateljska ekipa I. tehničke škole Tesla sve će to zabilježiti.

Ishodi i ciljevi projekta:

⁃          istraživačkim radom na određenim zadacima, učenici će razvijati kreativnost i motiviranost za određeni sadržaj istraživanja

⁃          problemski usmjereno učenje s ciljem rješavanja problema na temelju prethodno usvojenih znanja

⁃          oblikovanje stavova i sustava vrijednosti u skladu s održivim razvojem

⁃          samostalno vrednovanje svojih rezultata rada

⁃          izrada prepoznatljivog proizvoda srednjoeuropskog kulturnog kruga i doprinos atraktivnosti ponude Grada Zagreba

⁃          unaprijeđenje vještine jezično – umjetničkog izraza na hrvatskom jeziku

⁃          osposobljavanje učenika za analiziranje i samostalno pretraživanje podataka u digitalnom okruženju

⁃          osposobljavanje učenika za donošenje odluka i predstavljanje konstruktivnih i kreativnih rješenja.

⁃          poticanje  suradničkog i iskustvenog učenja

⁃          poticanje  kolegijalnosti

⁃          stjecanje potrebnih znanja i vještina kao preduvjeta za razvoj kritičkog mišljenja.

Trajanje projekta: rujan 2020. je rok kada bi svaka strukovna škola trebala odraditi svoj dio zadatka. Predstavljanje rezultata projekta- listopad 2020.

Vidljivost projekta: na mrežnim stranicama škole i na eTwinning digitalnoj platformi

Zaključno: Rezultate projekta svaka škola će predstaviti u trajanju od 5 minuta na zajedničkom okupljanju u I. tehničkoj školi Tesla. Nastojimo pozvati Agenciju za strukovno obrazovanje, pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, savjetnike Agencije za odgoj i obrazovanje i druge i na taj način svaka će škola predstavit ono najbolje iz svoje domene.

Ovaj projekt je jedinstven način i prilika da se strukovno obrazovanje predstavi na najbolji način a učenici tijekom obrazovanja sudjeluju u iskustvu učenja na konkretnim zadacima.