Školska godina: 2024./2025.
Mentorice: Nina Pilić, Maja Vugrinec Lukavec
Učenici uključeni u projekt: 2.e, 2.d, 3.b i 3.d razred
CILJ PROJEKTA:
Glavni cilj projekta bio je potaknuti učenike na osmišljavanje i pripremu zdravih međuobroka koje mogu ponijeti u školu, s naglaskom na smanjenje konzumacije industrijskih pekarskih proizvoda. Dodatni ciljevi uključivali su razvoj poduzetničkog duha, kreativnosti i marketinških vještina kroz osmišljavanje vlastitog proizvoda – od ideje do „tržišta”.
Dugoročni cilj i poruka koju sudionici projekta žele poslati je jednostavnost i brzina pripreme zdravijih individualiziranih školskih međuobroka, a koje će učenici raditi kod kuće te ih donosili u školu kao zamjenu za pekarske proizvode.
OPIS PROJEKTA:
Tijekom školske godine, učenici 2.e, 2.d, 3.b i 3.d razreda, pod vodstvom mentorica Nine Pilić i Maje Vugrinec Lukavec, sudjelovali su u projektu osmišljavanja i izrade zdravih međuobroka. Fokus je bio na pripremi chia pudinga i domaćih granola koje su učenici izrađivali u Nutricionističkom praktikumu škole, te svaku fazu izrade popratili video zapisom. Učenici su učili o nutritivnim vrijednostima sastojaka koje koriste, važnosti uravnoteženog doručka i međuobroka, kao i o održivosti kroz korištenje sezonskih i lokalnih namirnica. Poseban naglasak stavljen je na praktičnu primjenu stečenog znanja – učenici su birali recepte, pripremali obroke i prezentirali ih video materijalom.
Učenici su izradili nutritivnu deklaraciju za osmišljene proizvode – chia puding i granolu – na temelju korištenih sastojaka, poštujući pravila propisana uredbom EU o obaveznim podacima na nutritivnoj deklaraciji. Time su primijenili znanja o sastavu namirnica i razvijali razumijevanje nutritivne vrijednosti hrane.
Edukacija potrošača bila je važan dio ovog procesa – učenici su osmislili načine za jasno i razumljivo predstavljanje prednosti proizvoda koje su razvili, u odnosu na standardne proizvode na tržištu. Usporedili su svoje proizvode s uobičajenim proizvodima istog tipa koji su prisutni na tržištu. Analizom razlika u sastavu i nutritivnim vrijednostima istaknuli su prednosti vlastitih proizvoda, kao što su manji udio šećera, korištenje prirodnih sastojaka i veća nutritivna vrijednost proizvoda.
Kroz projekt su integrirani elementi poduzetništva i marketinga, čime su učenici dobili priliku razmišljati kao mladi poduzetnici.
ELEMENTI PODUZETNIŠTVA I MARKETINGA:
Učenici su kroz timski rad razvili mini “start-up” koncepte. Svaki tim je:
- Osmislio ime proizvoda (npr. Zdravi zalogaj, Chia Power, Granola Go!)
- Izradio logo u digitalnom
- Osmislio slogan (npr. „Zdravlje u svakoj žlici”, „Tvoj energetski start”, „Pojedi pametno!”)
- Dizajnirao ambalažu i etiketu, vodeći računa o estetici i ekološkom aspektu
- Razvio osnovne elemente promocijske strategije (ciljana skupina, prednosti proizvoda, način komunikacije)
REZULTATI I POSTIGNUĆA:
Razvijene su vještine samostalnog planiranja, timskog rada i kreativnog razmišljanja. Učenici su stekli osnovna znanja iz poduzetništva, dizajna i komunikacije s tržištem. Projekt je potaknuo samopouzdanje i pokazao da ideja, trud i znanje mogu rezultirati stvarnim proizvodom.
ZAKLJUČAK:
Ovaj projekt je spojio pravilnu prehranu s poduzetništvom, omogućivši učenicima da budu ne samo konzumenti znanja, već i stvaratelji vlastitih proizvoda. Učenje je bilo aktivno, iskustveno i usmjereno na razvoj kompetencija važnih za 21. stoljeće.
Školska godina: 2025. / 2026.
Mentorice: Maja Vugrinec Lukavec i Nina Pilić
I ove školske godine nastavili smo s razvijanjem inovativnih ideja vezanih uz zdrave međuobroke.
Naglasak je stavljen na osmišljavanje snack proizvoda koji bi učenicima pružili zdraviju i nutritivno
vrijedniju alternativu tijekom kratkih školskih odmora.
Učenici su kroz timski rad razvijali vlastite poslovne ideje. Kroz razvoj poslovne ideje definirali su
ciljanu skupinu potrošača, izradili recepturu proizvoda, istražili konkurenciju te analizirali slične
proizvode dostupne na tržištu. Pritom su promišljali i o potrebama potrošača te osmišljavali
karakteristike koje njihov proizvod čine drugačijim, privlačnijim i inovativnijim u odnosu na postojeću ponudu.
Uz razvoj samog proizvoda, osmislili su njegov naziv, vizualni identitet i ambalažu, vodeći računa o
prepoznatljivosti i privlačnosti proizvoda potencijalnim kupcima.
Kroz projekt su razvijali kreativnost, timski rad, analitičko razmišljanje i poduzetničke kompetencije
te stekli iskustvo u procesu razvoja proizvoda – od početne ideje do gotovog koncepta spremnog za predstavljanje tržištu.

















